Historia Żonglerki

1994 - 1781 p.n.e. - Egipt
Najwcześniejszy znany zapis żonglowania, z piętnastego grobowca Beni Hassana, przedstawiający tancerki i akrobatów rzucających piłki.
770 - 476 p.n.e. - Chiny
W historiach wspominani sa różni żonglerzy, zwykle wojownicy prezentujący swoje umiejętności wrogom, zdołajac czasami zakończyć konflikty.
Znamy imiona niektórych z nich:
Lan Zi z prowincji Song, wsławiony żonglowaniem siedmioma mieczami
Yi Liao z Shinan, który żonglował piłkami i zakończył konflikt pomiędzy dwoma domami
Xiong Yiliao w czasie bitwy między prowincjami Chu i Song żonglował dziewięcioma piłkami
400 - 200 p.n.e. - Grecja
Żonglerka zarejestrowana w greckich pismach. Istnieje też terakotowa statua człowieka z piłkami zbalansowanymi na różnych częściach ciała z czasów Ptolomaera z antycznych Teb.
50 - 400 n.e. Cesarstwo Rzymskie
Żonglerka w Rzymie. Rzymianin Tagatus Ursus stwierdził na swojej inskrypcji grobowej że był pierwszym, który żonglował szklanymi piłkami. Sidonius Apollinaris oficer w legionach rzymskich zabawiał swoich żołnierzy pokazując sztuczki z piłkami.
400 - 600 n.e. Irlandia
Irlandzki bohater Cuchulainn żongluje dziewięcioma jabłkami. Kilka wieków później Tulchinne błazen króla Conaire, jest opisywany jako żonglujący dziewięcioma mieczami, dziewięcioma srebrnymi tarczami i dzewięcioma złotymi piłkami.
500 - 1500 n.e. Europa
Po upadku Imperium Rzymskiego żonglerka zamiera. W czasie średniowiecza historia była pisana przez duchownych kleryków, którzy krzywo patrzyli na żonglerów, nazywali ich 'Gleemen' okarżając ich o niska moralność, albo nawet o praktykowanie czarów. W tej erze żonglerzy mogli występować jedynie na ulicach, rynkach, targowiskach czy w karczmach. Prezentowali krótkie, dowcipne i sprośne czyny, po czym podawali kapelusz albo torbę na napiwki widowni. Niektórzy bardowie królewscy, głupcy, czy błazni żonglowali albo przedstawiali akrobatyczne pozy, chociaż głównie umieli przemawiać ( poezja, muzyka, komedia, opowieści )
1066 - Anglia
Taillefer bard-wojownik Williama z Normandii żongluje przed liniami wroga i pierwszy zabija w bitwie pod Hastings.
1528 - Indie
Władca Hidnustanu opisuje żonglujących drewnianymi pierścieniami.
1528 - Ameryka
Christoph Weiditz opisuje żonglujacych meksykanów i żonglowanie stopami, które jest często odnajdywane w sztuce Azteków.
1680 - Niemcy
Pierwszy zarejestrowany zakład żonglerski, Rada Miejska Nurembergu wynajęła mistrza, który żonglował i uczył innych tej i pokrewnych umiejętności.
1768 - Anglia
Philip Astley otwiera pierwszy nowożytny cyrk. Kilka lat później zatrudnia żonglerów, którzy wykonuja sztuczki z koniem i clownami. Od tego czasu żonglerzy są zwykle zwiazani z cyrkami.
1774 - Wyspy Pacyfiku
George Foster, w czasie drugiej podróży kapitana Cooka opisuje młode dziewczęta z Tonga, które żonglują lemonkami albo orzechami tui tui (prysznic).
1793 - Ameryka Północna
John Bill Ricketts prezentuje pierwszy cyrk w Ameryce. W inauguracyjnym pokazie, ogladanym przez George'a Washingtona, Ricketts żongluje na koniu.
1795 - Chiny
Żonglowanie stopami zarejestrowane w pałacu cesarskim.
1821 - Anglia
William Hazlitt pisze esej The Indian Juggler szczegółowo opisujący procedurę żonglowania czterema piłkami, która stosował Samee Ramo uważany za pierwszego profesjonalnego nowożytnego żonglera. W tym czasie Samee Ramo był dobrze znana brytyjska osobistością.
1850 - Europa i Ameryka Północna
Filharmonie i teatry stają się coraz popularniejsze, żonglerzy występują na scenie gdy kurtuna jest opuszczona, w przerwach między występami, kiedy zmieniana jest dekoracja. Żonglerzy zaczynają się specjalizować w swoim zajęciu, oddzielając je od innych, jak połykanie mieczy czy magia. Rozwija się przetwarzanie gumy i żonglerzy zaczynaja używać gumowych piłeczek. Wczesniej używali kul ze sznurka, wypchanych torb skóry, kuli z drewna lub metali. Gumowe piłki uczyniły możliwym żonglowanie z odbijaniem.
1883 - Ameryka Północna
W Bostonie rodzi się nowy styl show. Jest to ciągły pokaz 8-10 powtarzanych występów, widownia wychodzi, kiedy zobaczy wszystkie z nich. Jest to znane jako wodewil.
1885 - Anglia
Paul Cinquevalli (1859 - 1918) debiutuje w cyrku w Covent Garden w Londynie. Cinquevalli był pierwszym żonglerem-supergwiazdą, został okrzyknięty przez brytyjska prasę najlepszym żonglerem świata.
Koniec XIX - Początek XX - Ameryka Północna
W USA popularność wodewilu stworzyła wielki popyt na profesjonalnych żonglerów. Aby odróżniać się od innych, żonglerzy stale udoskonalali swoje sztuczki, style z których wiele przetrwało do dziś. Tutaj mamy kilka złamanych barier żonglerskich, opartych na niepotwierdzonych dowodach: Jim Harrigan był pierwszym żonglerem - włóczęga używajacym pudełek na cygara i piłki. Był też pierwszym, który zabawiał publicznosć rozmowa w czasie występu.
DeWitt Cook był pierwszym, który występował z maczugami. Wczesniej żonglerzy używali kijów, pochodni i noży. Zamiast tego używał on 3 indiańskich maczug, przeznaczonych do ćwiczenia ręki. Były zrobione z drewna, były ciężkie i wygladały jak kręgiel. Ten model jest ciagle rozpoznawalny w produkowanych obecnie plastkowych przedmiotach żonglerskich.
Charles Hoey był pierwszym, który żonglował 4 maczugami, choć nie umiał ich złapać po skończeniu występu. Kurtyna musiała spadać, kiedy maczugi były w ruchu, aby publicznosć nie widziała upadku.
Ben Mowatt był pierwszym, który żonglował 5 maczugami.
Pat McBann był pierwszym, który żonglował 6 maczugami. Trzymał 4 w jednej ręce, 2 w drugiej ale zmarł zanim zdołał przedstawić to publiczności.
John Breen był pierwszym, który żonglował 7 maczugami, wykonujac 35 rzutów prawa ręka. Breen także opracował triki takie jak prysznic czy kaskada 5 maczugami. Wykonał przed publicznością show żonglujac 6 maczugami. Zmarł w wieku 21 lat w 1912.
Pierwszy rekord dwuosobowego żonglowania należy do zespołu
The Murdock Bros podawali sobie cztery maczugi kiedy stali na piedestałach.
Po raz pierwszy 6 maczug podawali sobie Devine Bros.
Pierwsza trzyosobową drużyna żonglerów byli The Three Mowatts debiutujacy w 1895.
John Whitfield opuścił The Mowatts aby stworzyć własną trupę The Juggling Johnsons którzy po raz pierwszy żonglowali w drużynach 4 i 5 osobowych.
Jack Greene and Joe Piche byli pierwszymi, którzy podawali sobie 8 maczug.
1896 - Syberia
Rodzi się Enrico Rastelli. Rastelli (1896-1931) jest uważany za jednego z najlepszych żonglerów swiata. Żonglował 10 piłkami (ale nigdy 9), 8 kijkami (małymi maczugami) i 8 talerzami. Był także pierwszym, który użył piłek futbolowych i innych gumowych przedmiotów podobnego rozmiaru.
1912 - Ameryka Północna
Wynalezione zostaja żarzace się rekwizyty. Adolf Behrend z Niemiec buduje komplet maczug z umieszczonymi wewnatrz elektrycznymi światłami, które zmieniaja kolory podczas żonglerki.
1930 - 1950 - Europa i Ameryka Północna
Zmniejsza się popularność wodewilu z powodu konkurencji ze strony radia i telewizji.
1947 - Ameryka Północna
Powstaje Międzynarodowe Stowarzyszenie Żonglerów.
Strona Główna Historia Przydatność Rekordy Nauka O mnie Kontakt Galeria